středa 8. prosince 2010

První pohled na Chrome OS - je vhodný pro firmy?

Hlavním cílem Google je poskytnout operační systém, který je jednoduchý, rychlý a bezpečný. Všechny tyto tři oblasti se prolínají a mají jednoho společného jmenovatele - webové aplikace. Stále existují jistá omezení a ne na všechno stačí pouze prohlížeč. I tak však existuje prostor pro cenově zajímavá zařízení jako tablety a netbooky, která jsou schopna okamžitého použití a připojení na internet, aniž by uživatel musel čekat na dlouhé spuštění operačního systému. Právě na tento segment trhu cílí Chrome OS.
Instalace ve 4 krocích

Již samotná úvodní instalace Chrome OS je bleskurychlá. První spuštění operačního systému Chrome OS je rozloženo pouze do čtyř jednoduchých kroků.

1)  Výběr jazyka a druh připojení k internetu (Ethernet, Wifi, mobilní sítě)

2) Souhlas s podmínky používání.
Před dokončením druhého kroku se provede kontrola a automatická aktualizace systému.

3) Přihlášení svým Google účtem.

4) Volitelně se můžete pro svůj profil nechat vyfotit web kamerou.
Fotografie slouží hlavně pro snadné odlišení více profilů na jednom zařízení.

První spuštění končí synchronizací všech možných vlastností prohlížeče Chrome - záložky, témata, nastavení a nově i aplikace z Chrome Webstore. Za necelou minutu tedy můžete počítač používat jak jste zvyklí.

Rychlost

Chrome OS vyniká rychlostí. Takzvané “instatní probuzení z hibernace” trvá necelou vteřinu, a to včetně připojení k internetu . Protože Chrome OS v podstatě tvoří pouze jedna neustále se zlepšující a zrychlující aplikace, čas potřebný k nastartování se bude neustále zrychlovat, nikoli zpomalovat, jak jsme zvyklí z ostatních operačních systémů.

Jednoduchost

Společnost Google ve svých aplikacích upřednostňuje jednoduchost. Přihlásí-li se k počítači další uživatel, i jemu se zesynchronizuje veškeré nastavení a může začít pracovat, jakoby byl na svém vlastním notebooku. Lokální data se navíc ukládají zašifrovaná na nemechanický disk.
Na zařízení s Chrome OS navíc můžete pustit kohokoli. Mód hosta (“guest mode”) funguje zcela totožně jako anonymní okno v prohlížeči Chrome, a  tedy nezaznamenává žádnou aktivitu k žádnému účtu. Na podpoře přihlašování pomocí jiných autentizačních metod než účtů Google se již pracuje.

Práce offline

Díky HTML5 bude možné pracovat s většinou aplikací z Chrome Web Store i bez internetového připojení v režimu offline. Typickým příkladem využití jsou hry nebo kancelářský balík Google Docs, kde samozřejmě podporují i zpětnou synchronizaci změn do dokumentu, který ve sdíleném režimu upravují jiní uživatelé.

Cloud Print

I ve světě internetu či elektronických čteček stále občas potřebujeme tisknout dokumenty. V operačním systému Chrome OS potřebu obstará další nově spouštěná služba Google Cloud Print, která dovoluje tisknout na kterékoli dostupné tiskárně dostupnou v síti, a to z jakéhokoliv zařízení bez nutnosti instalovat ovladače.


Vždy online

Zatímco zbytek světa si jako vždy ještě chvíli počka, v USA budou Chrome OS notebooky dodávány s mobilním připojením od partnerského telefoního operátora Verizon. Přibalený speciální datový tarif nabízí možnost po 2 roky zdarma stahovat 100 MB měsíčně.

Bezpečnost

O bezpečnost se zcela stará operační systém bez nutnosti interakce s uživatelem. Stojí zejména na těchto pilířích:
  • Automatické aktualizace systému, který tak běží vždy v poslední verzi.
  • Režimy “pískoviště” (“sandbox”), kde se určité části systému spouštějí ve vlastním prostředí, odděleny od ostatních částí OS.
  • Šifrování veškerých uložených dat.
  • Ověřený start (“verified boot”) systému, kdy se vždy provádí kontrola konzistence systému, aby nedocházelo k jakékoliv nevyžádané změně. V případě odhalení změny, dojde k načtení ověřené zálohy.

Co přináší Google Chrome OS firmám?

Díky své jednoduchosti, bezpečnosti a zejména bezúdržbovosti se stává Google Chrome OS ideálním kandidátem pro nasazení na firemní koncové stanice. Google deklaruje jako jednu z výhod nového systému snížení TCO (Total Cost of Ownership, celkové náklady na vlastnictví), na což nejvíce slyší zejména CIO (Chief Information Officer, šéf podnikové informatiky) a majitelé firem. Nejenže Google Chrome OS nic nestojí, ale i náklady údržby systému a podpory uživatelů se blíží nule. Tento systém je pak ideálním pracovním nástrojem ve spojení s Google Apps, kdy mají uživatelé okamžitý přístup ke svému e-mailu, kalendáři, dokumentům a dalším aplikacím integrovaným s Google Apps díky Google Apps Marketplace.

Citrix Receiver - vzdálená plocha trochu jinak

Chrome OS se integruje s technologiemi společnosti Citrix, která zajišťuje virtualizaci vnitrofiremních aplikací. Citrix zabezpečuje jejich provoz z datacenter jako službu, včetně centralizované správy všech aplikací čiintegrace dat.  V současné době Citrix využívají zejména banky, veřejné instituce či farmaceutické firmy.
Citrix Receiver sprostředkovává aplikace pro všechny typy zařízení od mobilů po tablety či klasické desktopové operační systémy a funguje tedy i s Chrome OS. Umožňuje v jednotlivých panelech prohlížeče provoz a spouštění běžných těžkotonážních firemních aplikací jako SAP, CAD nebo MS Office. Ve skutečnosti programy běží v soukromém cloudu firmy. Citrix Receiver obsahuje také vyhledávací rozhraní pro přístup k ostatním aplikacím dostupným v soukromém firemním cloudu. Zmiňovaná centralizace znamená výrazné snížení nákladů na údržbu koncových zařízení a rozšiřuje možnosti spuštění těchto aplikací na prakticky čemkoli. Citrix Receiver si budeme moci poprvé vyzkoušet v první polovině příštího roku.MS Excel na Citrix Receiver

SolidWorks (CAD systém) na Citrix Receiver

Kdy bude systém uveden?

Chrome OS stále zatím zůstává v verzi beta pouze pro pracovníky Google a vybrané uživatele. Testován byl zatím pouze interně vlastními zaměstnanci, z nichž většina ho používala jako primární systém. V další fázi se plánuje pilotní program pro testování užší komunitou a získání zpětné vazby od většího počtu lidí a firem s rozdílnými potřebami. První notebooky od výrobců Acer a Samsung s procesory od Intelu by se měli na pultech objevit v polovině příštího roku.
Pilotní program

Pilotní program  je určen pro firmy, školy, neziskové organizace, vývojáře a jednotlivce z USA. Vybraným subjektům společnost Google poskytne zařízení bez značky, loga či popisků s názvem Chrome notebook Cr-48. Jedná se o laptop s úhlopříčkou 12.1 palců, v černé barvě, s klasickou klávesnicí, na které však klávesu Caps Lock supluje tlačítko Hledat, integrovaným 3G připojením od operátora Verizon, 8 hodinovou výdrží v provozu a 8 dní v spánkovém režimu. Zařízení je plně připraveno používat cloud aplikace rychleji jak 60 sekund po zapnutí.

Firmy zapojené v pilotním testování.
Pro nespokojené či zvídavé uživatele je připraveno hardwarové tlačítko pro odblokování (“Jail-break”). Stačí otočit notebook, vyndat baterii, přepnout vypínač a třeba nainstalovat jiný operační systém.
Chrome OS zatím nelze provozovat  na libovolném PC, protože některé funkce jako např. ověřený start vyžadují speciální hardware. Zařízení bude postupně dostupné i mimo USA, jakmile společnost Google obdrží potřebná ověření a certifikáty.Závěr

Google Chrome OS představuje až takřka revoluční řešení, které může oslovit nejen jednotlivce, ale zejména pak celé firmy. Mezi hlavní výhody se řadí spojení ceny s jednoduchostí.
Filozofie systému vychází z myšlenky, že v posledních letech většinu času u počítače strávíme uvnitř webového prohlížeče. Aplikace mimo něj často používáme pouze ze setrvačnosti, aniž bychom k tomu měli skutečný důvod. Pro výjimečné případy nabízí řešení hostované služby pomocí Citrix Reciever. Také zvýšená pozornost věnovaná bezpečnosti a minimálním nárokům na údržbu může mnohým pomoci v rozhodování zvolit právě tento operační systém.
Se samotným verdiktem musíme počkat na okamžik skutečného spuštění, protože po nepříliš vydařeném startu služby Google Wave, chce gigant z Mountain View nyní předvést masám vyladěný, kompletní a bezkolizní produkt. Šanci udělat dobrý dojem dostává člověk často pouze jednou. Zvlášť v podnikovém sektoru, kam se nyní snaží čím dál tím více proniknout.
Pro více informací doporučujeme shlédnout následující videa a navštívit následující stránky

Oficiální stránky systému
http://www.google.com/chromeos/

Představení Chrome OS
http://www.youtube.com/watch?v=vFeD3qGVsrM

Bezpečnost a Chrome OS
http://www.youtube.com/watch?v=9S0suTQ_N-w

Synchronizace v Chrome OS
http://www.youtube.com/watch?v=8xa9D1kPQNE

Rychlost spouštění Chrome OS
http://www.youtube.com/watch?v=7SHbqakDm-w

Google Cloud Print
http://code.google.com/intl/cs-CZ/apis/cloudprint/

Žádné komentáře:

Okomentovat