sobota 5. února 2011

Proč používat Adresář míst Google?

Určitě jste si všimli nové reklamní kampaně Google na Adresář míst (obrázek vpravo). Adresář míst Google (anglicky Google Places) existuje již poměrně dlouho dobu, nyní ale začíná nabývat na významu. Zejména pak pro firmy, které působí lokálně (hotely, restaurace, prodejny apod.).

Význam Adresáře míst

Výsledky vyhledávání
Nedávno totiž došlo ke změně struktury na hlavní stránce výsledků vyhledávání. Pro relevantní dotazy (ty které mohou souviset s lokalitou) nyní její značnou část zabírají právě záznamy z adresáře. Na ukázce je výsledek po zadání jediného slova pekárna:

  1. Lokalizace - Google odhaduje vaši polohu a dle té pak výsledky upravuje
  2. Seznam nejbližších výsledků (= záznamů v adresáři míst)
  3. Zobrazení mapy nejbližších výsledků (= záznamů v adresáři míst)

Výsledek vyhledávání (kliknutím zvětšte)


Obdobně to pak funguje u mobilních zařízení, kde je ale přesnost lokalizace díky GPS ještě mnohem vyšší a výsledky jsou tedy přesnější.Mapy
Google Mapy jsou místem, se kterým jsou záznamy z adresáře pevně spojeny a ze kterých je můžete znát, i když jste předtím o nějakém adresáři nic neslyšeli.

Důležité je si uvědomit, že Google Mapy jsou používané také jako mobilní aplikace (případně mobilní verze stránky) v podstatě na všech mobilních platformách (iPhone, iPad, Android, Blackberry, Symbian i další méně významné) a kdykoliv jejich uživatelé na mapě něco hledají, zobrazené výsledky jsou právě záznamy z Adresáře míst.

Hotpot a hodnocení
Dalším prvkem je aplikace Hotpot, která uživatelům umožňuje místa hodnotit, získávat doporučení, sdílet s přáteli a z mobilní aplikace (aktuálně iPhone, iPad a Android) nově také oznamovat svou polohu na daném místě.

Tagy, kupóny a chystané Offers
Ani jedna z těchto možností zatím není v ČR dostupná. Tagy jsou minimalistickou formou reklamy na mapách - jedná se o žlutý štítek u záznamu, který o podniku zobrazuje nějakou zajímavost, tip či doporučení. Kupóny jsou slevové nabídky umístěné na stránce adresáře. Chystaná služba Offers by pak měla fungovat obdobně jako slevomaty, kdy zákazníci platí předem a slevněnou službu pomocí kupónu čerpají později.

Další kroky

Zkontrolujte, zda už profil nemáte. Původní záznamy jsou převzaté ze Zlatých stránek či dalších podobných služeb, takže je jistá pravděpodobnost, že už vaše firma v adresáři je. V tom případě stačí ověřit vlastnictví firmy. Z detailu v adresáři míst klikněte na odkaz Jste vlastník firmy?

Pokud nejste přihlášeni, přihlašte se nebo se zaregistrujte.

Můžete použít i účet Google Apps (po převedení na novou infrastrukturu). Pokud ho ještě nemáte, je nejvyšší čas Google Apps do vaší firmy zavést - na to jsme specialisti! Kromě záznamu v Adresáři míst získáte ještě třeba email na vaší doméně, plánovací kalendář, on-line dokumenty, editor webových stránek a mnoho dalšího.


Poté vyberte možnost Upravit mé informace o firmách. Tím se dostanete přímo k editaci svého záznamu, který můžete aktualizovat, přidat fotografie apod. Po uložení se dostanete na stránku ověření a zvolíte si jeho formu:Nový záznam přidáte na adrese http://www.google.com/local/add

Co získáte přidáním či nárokováním?

  • Jednoduchou statistiku, kolika lidem se váš záznam zobrazil (na jaká klíčová slova) a kolik lidí provedlo nějakou další akci.
  • Možnost reagovat na recenze a hodnocení uživatelů.
  • Možnost přidávat aktuality, fotky a upravovat informace o vaší firmě.
  • Pokud v adresáři nejste, tak samozřejmě i viditelnost ve výsledcích vyhledávání.
  • Základní prezentaci na internetu a samozřejmě zdarma.

Video shrnutí (anglicky)

Žádné komentáře:

Okomentovat