neděle 23. října 2011

Změny designu aplikací v balíku Google Apps (část 1.)

V podstatě všechny aplikace Google prochází v poslední době poměrně zásadní modernizací vzhledu. Od modré se přechází k šedé, klade se důraz na přehlednost, jednoduchost a intuitivnost. Prvních změn jste si mohli všimnout u vyhledávače samotného a map. V posledních týdnech je pak uživatelům nabízena možnost zapnout si nový vzhled i u dalších aplikací. Těmi, kde lze nový vzhled již naplno využívat je Kalendář, Dokumenty (včetně jednotlivých editorů) a Weby. V Gmailu je zatím dostupný vzhled, který nové rozhraní simuluje.

Jak budou jednotlivé aplikace vypadat? Podívejte se na srovnání reálně využívaných aplikací Kalendáře a Dokumentů (proto jsou rozmazány citlivé informace) ve starém a v novém designu. Na další se podíváme v příštích dílech.

Google Kalendář

Google Dokumenty

Čeho si jistě všimnete, že nový vzhled více pracuje s bílím místem a je tak najednou zobrazeno o něco méně informací. To je ale vyváženo sjednocením vzhledu a chování u všech aplikací, díky čemuž se stávají intuitivnějšími. Zajímavostí je to, že rozvržení, respektive množství volného místa reaguje na velikost okna - prvky se při zmenšení zhušťují. U dokumentů (a dle uniklého videa také u Gmailu) bude možné si hustotu zobrazení zvolit. V kanceláři s připojeným externím monitorem si tedy můžete zvolit hustotu nižší. Při použití na menší obrazovce pak zase vyšší.

Nový vzhled okomentovaný na videu


U kalendáře k žádné významné změně nedošlo, byly pouze přeskupeny ovládací prvky a vylepšena práce s barevností událostí:

  • Změnily se barvy na jasnější a lépe se hodící k novému vzhledu.
  • Již proběhlé a také opakující se události jsou zesvětleny (volitelně).
  • Události, které nemůžete měnit jsou šrafované.

U dokumentů jsou změny razantnější. Změnily se i ikonky odlišující typ souboru a ovládací prvky se výrazně přeskupily:

  • Filtrování dle typu dokumentu, vlastnictví nebo viditelnosti je nyní dostupné přímo z vyhledávacího okna.
  • Náhledový panel je nově plovoucí a zobrazuje se pouze pokud je vybraný nějaký soubor.
  • Pro práci nejdůležitější změnou je zobrazování ovládací prvků (ikon) pro vybrané dokumenty (sdílení, zařazení do kolekce, mazání). Pod  tlačítkem Další jsou pak stejné možnosti jako při kliku pravým tlačítkem myši.
Pro zajímavost uvádíme i obrázek tabletové verze Google Docs pro Android, která je té desktopové již velmi podobná:Žádné komentáře:

Okomentovat