čtvrtek 27. října 2011

Zvýšení důvěryhodnosti e-mailů

Už se vám někdy stalo, že adresát neobdržel vaši zprávu, protože skončila v jeho spam koši? Nyní můžete díky Google Apps jednoduše bránit svoje e-maily proti spam filtrům. Doporučujeme tedy všem si toto nastavení aktivovat. Návod naleznete v příspěvku.

DKIM - ověření odesilatele

DKIM aneb DomainKeys Identified Mail je technologií pomocí níž lze ověřit, zda email skutečně odeslal zdroj, který je v něm uveden (u spamu totiž často dochází právě k falšování odesilatele) a to včetně toho, že cestou nebyl změněn obsah zprávy. Technicky je to zajištěno pomocí asymetrického šifrování, kdy veřejná část klíče je uložena v DNS záznamu.

Pomocí DKIM tak zvýšíte důveryhodnost svých e-mailových zpráv. A příjemci si budou vždy jisti, že jim píšete právě vy.

Nejlepší na tom je, že vy ani příjemce se nemusíte o nic starat a všechno za vás provedou servery Google.

Google Apps nyní tuto funkcionalitu nabízí zdarma uživatelům všech verzí (původní Standard, Premier (nyní for Business), Education (nyní for Education). Je pouze nutné aktivovat tuto funkci v administraci účtu a poté editovat DNS záznam domény.

Návod jak aktivovat DKIM na vaší doméně

 1. Běžte do administrace Google Apps.
 2. Zvolte nastavení domény (Domain settings) a přepněte si Ovládací panel na novou generaci (pouze v angličtině) viz obrázek:


 3. Nastavení uložte.
 4. Přejděte na Advanced tools.
 5. Klikněte na Set up email authentication (DKIM).
 6. Z rolovací nabídky vyberte, pro kterou doménu se má ověřování zapnout (pokud máte pouze jednu doménu, přejděte k dalšímu bodu).
 7. Klikněte na Generate new record.
 8. V zobrazeném okně potvrďte navrhovaný prefix pomocí Generate.
 9. Došlo k vygenerování klíče pro vaši doménu, ten je třeba přidat jako nový TXT DNS záznam v administraci vaší domény. Pokud k administraci nemáte přístup, kontaktujte administrátora.
 10. Jako název TXT DNS záznamu vložte: google._domainkey.
 11. Jako hodnotu TXT DNS záznamu zadejte celý šedý text pod TXT record value:.
 12. Změny v nastavení DNS záznamu mohou trvat až 48 hodin (většinou je to ale v řádu desítek minut)
 13. Jakmile se změny v nastavení DNS projeví, můžete pomocí Start authentication ověřování aktivovat.

Pokud si ani po přečtení návodu nevíte rady nebo máte nějaké problémy s nastavením DNS, kontaktujte nás a my tyto změny provedeme za vás.

1 komentář:

 1. Bohužel TXT record value je delší než 200 znaků, takže mám u registrátora domena.cz smůlu. Sice slíbili, že to budou řešit, ale termín mi nedali... Přesto díky za návod, někomu jistě pomůže.

  OdpovědětVymazat