úterý 1. listopadu 2011

Stručný úvod Google+ pro firemní uživatele

Google Plus je reakce společnosti Google na trend vzrůstajícího vlivu sociálních sítí a od minulého týdne je zpřístupněna i firemním uživatelům Google Apps. K používání stačí vlastnit libovolný Google účet. Verze pro Google Apps nabízí stejné vlastnosti jako klasická verze s malým rozšířením - možnost sdílet obsah na doméně.

Základní rozhraní a jeho popis je zobrazen na obrázku níže. Google Plus svým rozhraním připomíná jiné sociální sítě. Pokud tedy máte zkušenosti se sociální sítí Facebook, tak by vám orientace neměla dělat problémy, protože princip je obdobný.Google Plus je tvořen těmito hlavními stavebnímy kameny:

Kruhy (Circles)

Své kontakty přiřazujete do tzv. kruhů, což jsou skupiny lidí, které mohou mít společný sociální status nebo téma (např. Kolegové, Rodina, Vinaři,...). Každý kontakt může být přiřazen ve více kruzích. Před každým sdílením příspěvku vybíráte cílovou skupinu, díky čemuž můžete snadno určovat příjemce zprávy a kontrolovat soukromí. V Google Apps, jak již bylo zmíněno, existuje speciální kruh všech uživatelů domény.

Ve firmě doporučujeme vytvořit kruhy podle oddělení (např. Marketing, IT, Obchod, Management) a přiřadit konkrétní osoby. Pokud máte více poboček v různých městech, vytvořte také speciální místní kruhy (např. Brno, Olomouc, Liberec). Obsah poté sdílíte pouze s kruhy - např. otázky na marketing pošlete pouze kompetentním lidem.. Další možností je sdílení specifickým uživatelům - zadáte jejich jména a Google+ vám napoví uživatele z vašich kontaktů. Pokud potřebujete vyřešit problém s kolegou, místo posílání emailů mu jednoduš nasdílíte příspěvek do Streamu.

Stream

Stream je soupis novinek od vašich kontaktů. Může se jednat o textové příspěvky, videa, obrázky, odkazy nebo přesdílené příspěvky. Každý kruh má svůj vlastní stream a tak můžete snadno sledovat pouze vybranou skupinu lidí. Do příspěvku můžete vkládat i i svoji pozici a provést tzv. check-in (tím informujete uživatele v kruzích kde jste fyzicky přítomni)


Pokud chcete v příspěvku někoho zmínit a třeba ho upozornit na příspěvek, zadejte "+" a dále jeho jméno (např. +Jan Novák). Google+ vám uživatele napoví ve vyskakovacím okně. Po odeslání příspěvku je uživatel upozorněn v horní liště červeným indikátorem, takže není možné že by příspěvek přehlédnul. Tento indikátor je dostupný v horní  Google liště, která je dostupná ve většině služeb - např. pokud uživatel právě edituje dokument.

TIP: Pokud vložíte text mezi hvězdičky, zobrazí se text *tučně* (obalením hvězdičkami). Obdobně můžete formátovat _kurzívu_ (obalením podržítky) nebo -přeškrtnutě-  (obalením minusy)

Pro firmy je vhodné Stream využívat jako informační a komunikační kanál. Pokud potřebujete domluvit schůzku nebo potvrdit podklady, tak místo zatěžování emailové schránky můžete použít právě diskuzi formou příspěvku. Navíc je veškerá historie kdykoliv dohledatelná, místo toho aby uživatele měli uloženy informace ve svých poštách. Zároveň můžete pomocí zmínek pozvat uživatele k virtuálnímu Setkání.

Setkání (Hangouts)

Setkání je hromadný videochat až pro deset lidí, kteří spolu mohou současně komunikovat. Stačí mít pouze nainstalovaný plugin pro webový prohlížeč (http://link.appsatori.eu/gtalk), není třeba instalovat a spouštět žádný speciální software. Kromě videohovoru, tedy přenášení videa je možné sdílet si Google Dokumenty (např. pro zápisy, brainstorming, whiteboard apod.), sdílet obrazovku nebo si pustit speciální aplikaci (např. společné sledování YouTube).

Během setkání je možné pouštět aplikace přímo v okně  prohlížeče bez nutnosti přepínat okna. Již brzy se objeví nepřeberné množství takových aplikací, které vám ušetří práci. Každá organizace si již dnes může vytvořit vlastní aplikaci, která komunikuje s interními systémy nebo řešeí konkrétní problémy (např. e-learning systém nebo komunikace nad zákazníkovým projektem).Pokud máte zájem využijte našich služeb vývoj nebo konzultace.

Hry (Games)

Pokud si potřebujete odpočinout, na horní záložce najdete možnost zahrát si nějaké hry. Oproti Facebooku jsou veškeré herní příspěvky zobrazeny mimo hlavní stream a neruší tak ostatní uživatele.Messenger

Messenger je dostupný pouze na mobilních aplikacích a dovoluje zasílání krátkých zpráv. Opět využívá vytvořených kruhů a dovoluje tak poslat zprávy vybraným uživatelům.
Místo zasílání SMS uvnitř firmy mohou uživatele využívat právě Messenger. S datovým tarifem jsou uživatelé  upozorněni stejným způsobem jako při SMS.Fotografie (Photos)

Správa fotografií je řešena přes službu Picasa. V souvislosti s tím došlo ke zvýšení limitů pro toto úložiště - uživatelé Google+, mají neomezené úložiště pro fotky do rozlišení 2 048 × 2 048 pixelů a videa do 15 minut. Jednotlivá alba sdílíte jako příspěvky - vybraným kruhům. Firmy mohou do úložiště ukládat fotografie svých produktů nebo zaměstnanců.

Stránky (Pages)

Google+ Stránky slouží pro prezentaci vaší firmy nebo značky na síti Google+ a můžete pomocí ní komunikovat s ostatními uživateli. Svou stránku si můžete velice jednoduše vytvořit na https://plus.google.com/u/0/pages/create. Správa stránky je prozatím řešena uživatelem Google+, který ji založil.

Pokud vás Google+ zajímá více a rádi byste ho využili ve vaší organizaci, neváhejte nás kontaktovat a my vám rádi poradíme.

Žádné komentáře:

Okomentovat