pondělí 30. dubna 2012

Co přináší Google Drive? - Shrnutí

Platforma Google se rozšiřuje o další produkt s názvem Google Drive který slouží pro ukládání souborů do cloudu a jejich synchronizaci s libovolnými zařízeními (počítač, notebook, tablet. telefon) podobně jako například Dropbox nebo Skydrive.

Google Drive je vyvrcholením určitého vývoje. Od roku 2006 existuje služba Dokumenty Google (Google Docs), která na počátku obsahovala kancelářské webové aplikace (Documents - dokumenty, Spreadsheets - tabulky, Presentations - prezentace a Drawings - kreslení). Později přibyla možnost ukládat jakékoliv další soubory do kapacity 1 GB.

Rozšíření funkcionality kancelářského balíku o úložiště libovolných souborů a zachování názvu bylo pro většinu uživatelů poměrně matoucí. Někteří na první pohled neviděli výhody v podobě využívání kapacity k ukládáná a sdílení libovolných souborů.

Název Google Drive - Disk Google tedy tuto rozpolcenost ukončuje a jasně odkazuje na ukládání libovolných souborů a Google Docs - Dokumenty Google zůstávají balíkem kancelářských aplikací. 

Pokud už nemůžete vydržet a chcete službu vyzkoušet, běžte na drive.google.com/start. Je však možné, že pro vás ještě nebude k dispozici. Google Drive je v současné době postupně uvolňován a všem uživatelům bude dostupný do 6 týdnů. Co přináší se dozvíte dále.


Hlavní změny

Řízení obsahu je nově lépe kontrolovatelné uživatelem. Na hlavní Domovské stránce se dříve zobrazovaly jak vlastní soubory, tak ty nasdílené. Při tvorbě většího množství dokumentů ve sdíleném prostředí mohlo docházet k zahlcení. Google Drive od sebe tyto dva pohledy oddělil. Existuje váš "Můj Disk", na který si ukládáte libovolné soubory a můžete je řadit podle data úprav. Položka Aktivita pak zobrazuje změny u všech souborů, které máte dostupné. Volbou v menu "Nezobrazovat v seznamu aktivit" můžete vyřadit soubory, u kterých aktivitu sledovat nechcete.
Co se týče názvosloví, tak organizace souborů už neprobíhá do sbírek (Collections), ale do Adresářů (Folders). Zařazení souboru do více adresářů (podobně jako štítky v Gmailu) je ale stále možné, jen je nutné držet při vybírání složek klávesu CTRL.

Kapacita

Každému uživateli s Google účtem je rozšířena kapacita úložiště z původního 1 GB prostoru na 5 GB. Do kapacity úložiště se stále nezapočítávají nativní Google dokumenty - tedy ty vytvářené on-line. Maximální velikost nahrávaného souboru zůstala nezměněna (limit 10GB). Uživatelům s Gmailem nebo bezplatnou verzí Google Apps Standard je navíc zvětšen prostor pošty ze 7 GB na 10 GB.

Synchronizace

Teď to hlavní - soubory uložené v Google Drive můžete synchronizovat s dalšími zařízeními. Např. v prostředí Windows si po instalaci klienta vyberete složku, se kterou se budou data z cloudu synchronizovat. V nastavení můžete omezit jaké složky z Google Drive se mají do počítače ukládat. Na disk se ukládají i Google dokumenty vytvořené v online prostředí, ale jedná o odkazy na online verzi (případně offline prohlížení). Stáhnout si zatím můžete aplikaci pro Android (aktualizace původní aplikace Dokumenty Google), Windows a Mac OS X. Verze pro Linux a iOS se připravuje.

Chromebook a Google Drive
Jednou ze zajímavostí je také to, že v případě operačního systému Chrome OS, který Google vyvíjí, by mělo v jedné z dalších verzí dojít k plné integraci s Google Drive. Lokální úložiště Chromebooku tak bude zároveň i 100% cloudové a uživatelé těchto, už tak bezúdržbových, počítačů se nebudou muset starat opravdu o nic. Všechna svoje data najdou ať se přihlásí kdekoliv.

Jak to vypadá s iPhonem a iPadem?
Jak bylo zméněno, mobilní aplikace pro operační systém iOS zatím není dostupná, ale je v přípravě a měla by být hotová během pár týdnů. Google dokonce poskytl magazínu ReadWriteWeb ukázky obrazovek z připravované aplikace pro iPad:Aplikace

Další novinkou je spolupráce Google Drive s dalšími webovými aplikacemi. Drive není uzavřen jen pro Google služby, ale jak je u téměř každé Google služby zvykem, je dostupný i pomocí aplikačního rozhraní (API). Google Drive SDK dovoluje vývojářům budovat aplikace, které využívají Drive jako úložiště dat a zároveň integrovat jejich aplikaci do online uživatelského rozhraní.
V základu si pomocí Google Drive zobrazíte desítky nejběžnějších formátu (MS Office, OpenOffice, HD videa, Adobe Photoshop, Adobe Illustrator, AutoCAD, SVG, PDF, TTF a další). Pomocí aplikací z Chrome Webstore pak můžete soubory třeba i editovat. Z aplikací zmiňme pokročilý graficky editor Pixlr, nástroj na projektové řízení pomocí Ganttova diagramu Gantter nebo jednoduchý program na střihání videa WeVideo. Zatím dostupné aplikace najdete na Chrome Webstore.


Jak lze vidět na obrázku, aplikace se po přidání do Chrome integruje do nabídky tvorby nebo otevírání souborů.


Firemní využití

Pro firmy s Google Apps for Business pak Drive přináší ještě další výhody:
  • Centralizovaná správa - administrátor domény může přidělovat uživatelům nebo skupinám diskové kvóty. 
  • Bezpečnost - přenos dat je šifrovaný a uživatelé mohou využít 2-krokového ověření pro přihlášení.
  • Replikace dat - data jsou současně zrcadlena mezi několika datovými centry, aby byla dostupná i v případě výpadku některého z datacenter.
  • Dostupnost 99,9 % - garance dostupnosti je stejná jako v případě ostatních aplikací.
  • Podpora - 24/7 telefonická podpora uživatelů, pokud by došlo k nějakému problému.


Cena

Ceny pro jednotlivé verze jsou srovnány v tabulce níže. Nově se účtuje měsíčně nebo pro stávající uživatele s Google Apps for Business ročně na stejném poměrném principu, jako je platba za uživatele. Při přepočtu ceny za 1 GB zjistíme, že u soukromého prostoru je při dokoupení 25 GB jeho cena $0.1 a při všech vyšších kapacitách je to pak polovina, tedy $0.05. U verze for Business je to pak $0.2 při 20 GB, $0.15 při 50 GB a u vyšších kapacit pak $0.9. Celkově jsou ceny bohužel vyšší, než tomu bylo dříve, ale zůstávají srovnatelné s konkurencí. Výhodou je takřka neomezená rozšiřitelnost (až 16 TB) a max. velikost souboru - 10 GB. Jako bonus bude uživatelům, kteří si individuálně zakoupí kapacitu, navýšena kapacita Gmailu na 25 GB.

U Google Apps for Business může administrátor úložiště uživatelům centrálně přidělovat a nakupuje se formou licencí. Je tedy možné nakoupené rozšíření kapacity případně převést na jiného uživatele. Cena je přirozeně vyšší, protože služba úložiště spadá pod garantovanou dostupnost 99,9 % a je k ní poskytována telefonická podpora 24/7.

Uživatelské nastavení kapacity najdete na https://www.google.com/settings/storage/. Pokud to administrátor domény nezakáže.

Co se stane s již dokoupeným prostorem?
Pokud jste úložiště Google Dokumentů intenzivně využívali, je pravděpodobné, že jste si již nějakou kapacitu dokupovali. V tom případě nemusí dojít k žádné změně a budete mít stejné cenové podmínky jako dosud, pokud:
  • účet zůstane aktivní, 
  • platební informace v Google Wallet (dříve Google Checkout) jsou stále aktuální a platné, 
  • stávající plán nezrušíte nebo nezměníte.

Příště se podíváme na některé další zajímavosti a možnosti Google Drive.

Žádné komentáře:

Okomentovat