čtvrtek 21. února 2013

Šablony dokumentů po aktualizaci Google Drive

Nedávná aktualizace (zatím pro domény na rapid release, od 26.2. pro všechny) Google Drive přinesla přehlednější nabídku tvorby nového dokumentu, která usnadňuje používání dalších aplikací ve spojení s diskem Google.

Současně s tím ale zmizel odkaz pro přístup do galerie šablon. Pokud jste šablony dokumentů využívali často, tak vás jistě zajímá, jak se k nim nejpohodlněji dostat i nyní. Jaké jsou možnosti?

Volba nový v již existujícím dokumentu

Google radí následující... V jakémkoliv otevřeném souboru vyberte v menu Soubor - Nový, čímž vyvoláte nabídku pro tvorbu nového dokumentu, který přístup k šablonám stále obsahuje. Viz obrázek níže.

Záložka v prohlížeči

Nejjednodušší pak je si pro stránku se šablonami udělat záložku v prohlížeči. URL adresa galerie šablon je https://drive.google.com/a/vasedomena.cz/templates nebo stačí použít obecný tvar https://docs.google.com/templates.

Aplikace v Google Chrome pro Disk Google

A na závěr nejsofistikovanější řešení pak je instalace speciální aplikace pro Google Chrome, jejíž jedinou funkcí je právě přístup do galerie šablon. Aplikací už existuje více, ale vybrali jsme řešení +Nicolas Garnier, který je díky své funkci Developer Advocate pro Google Drive tím nejpovolanějším. Aplikaci nainstalujte z Chrome Webstore.

Při prvním spuštění je potřeba aplikaci autorizovat (přidání na disk Google, zjištění identity a zobrazení emailové adresy) a poté budete mít po vyvolání menu Vytvořit možnost snadného přístupu k šablonám, jen s anglickým popisem "From template...". Přesnou podobu zachycuje obrázek níže, který také ukazuje, že přidané aplikace jsou s těmi základními v téměř rovnoprávném postavení.

Ano, žádné z řešení není ideální a doufejme, že sám Google přístup k šablonám z výchozí nabídky obnoví.

2 komentáře:

  1. Toto je vcelku jasné, ale jak aplikovat šablonu na již napsaný dokument. To potřebuji. Nebo později změnit šablonu. Jde to nějak?? Nenašel jsem žádný způsob. A celé to přepisovat znovu !?!?

    OdpovědětVymazat
  2. Pravděpodobně aplikováním šablony myslíte styly - tedy úpravu formátování dokumentu (nadpisy, fonty apod.). Ty mají v Google dokumentech zatím poměrně omezené možnosti, ale definovat je lze.

    Styly najdete v základním ovládacím panelu dokumentu (šedý pruh) v poli, kde vybíráte základní formát textu - Normální, Nadpis 1-*. V dolní části nabídky pod Možnostmi můžete vybrat, že si chcete styly v aktuálním dokumentu uložit jako výchozí, nebo naopak výchozí styly aplikovat na aktuální dokument.

    OdpovědětVymazat