středa 29. května 2013

Nový vzhled administrace Google Apps a Android aplikace (aktualizováno)

V těchto týdnech začíná docházet k dlouho očekávanému nasazení redesignované administrátorské konzole v Google Apps. Doplní tak ostatní služby, které již nový vzhled obdržely.

Nový vzhled reaguje na velké množství funkcí, které bylo do Google Apps v posledních letech přidáno, čímž se jejich administrace stala v mnoha případech těžkopádná a neintuitivní.

V současné verzi je kladen důraz tyto oblasti:
  • Přehlednost navigace - většina prvků je umístěna intuitivně v nových sekcích (Uživatelé, Skupiny, Firemní profil, Fakturace, Google Apps, Přehledy, Mobilní zařízení, Bezpečnost, Podpora, Domény apod.)
  • Jednoduchost - ovládací prvky jsou komentovány, takže i nováčci najdou funkce, které potřebují velmi rychle.
  • Přizpůsobení - každý administrátor si může vybrat, které nástroje potřebuje mít vždy po ruce a rozhraní si uzpůsobit svojí potřebě.
V oblasti funkcionality zatím nedošlo k žádným změnám - jedná se skutečně jen o změnu vzhledu.
Úvodní obrazovka nové konzole


Ukázka sekce Google Apps (vlevo vidíte snadný přechod k dalším sekcím)

Jednu zajímavou novinku však aktualizace přinesla - možnost přístupovat k admnistraci přes prominentní adresu: admin.google.com. To naznačuje, jak důležitým prvkem Google ekosystému Google Apps aktuálně jsou.

Nasazení konzole probíhá postupně. Noví zákazníci Google Apps ji mají už dostupnou u stávajících dochází k aktivaci od poloviny května.

Na závěr oficiální video představující konzoli více v podrobnosti:

Android aplikace pro Administrátory (aktualizováno 30.5.2013)

V souvislosti s novým rozhraním bylo nedávno uvolněno (a v nové verzi použito) API pro přístup k administrativním funkcím (každý si může vyvinout nebo automatizovat vlastní administraci). Praktickou ukázkou využití rozhraní v jiné podobě než je nová konzole je Android aplikace pro administrátory Google Apps:
Administrátoři mohou prostřednictvím aplikace vytvářet a upravovat uživatele nebo skupiny, prohlížet přehledy nebo kontaktovat podporu. Nejčastějším použitím pravděpodobně bude reset hesla zapomnětlivým uživatelům.

Aplikace je již dostupná v Google Play. Pokud se rozhodnete aplikaci využívat, věnujte, prosím, pozornost zabezpečení svého telefonu.

Žádné komentáře:

Okomentovat